Paper Girl

Jakiś czas temu usłyszałem o bardzo ciekawej inicjatywie pod nazwą Paper Girl. Polega mniej więcej na tym, że ludzie z całego świata przesyłają swoje prace do Glasgow siedziby projektu. Jedyne wymagania jakie stawiają to żeby wypociny zmieściły się w tubie. Później z tego wszystkiego organizowana jest wystawa. Postanowiłem przyłączyć się do przedsięwzięcia. Posłałem kilka plakatów. Chyba dobrze się przyjęły bo na Facebookowym profilu Paper Girl napisano o przesyłce z Polski z fajnymi plakatami. Mam nadzieję, że na wystawie też się komuś spodobają. Z tego co wiem to do tej pory wpłynęły prace od 37 autorów z kilkunastu państw więc zapowiada się fajna impreza. Jeśli ktoś przypadkiem będzie w Glasgow 18 lutego to zapraszam do  La Group. Jednak najciekawsze będzie to co wydarzy się po wystawie.  Wszystkie prace zostaną zwinięte w rulony po kilka różnych w jednym, gdzie znajdą się także informacje o całym projekcie i artystach.

Dystrybucja prac odbędzie się za pomocą kurierów rowerowych wzorowanych na amerykańskich ‘’paperboys”, taka forma dystrybucji zapewni dotarcie do przypadkowych ludzi w różnych częściach miasta stając się ciekawszą alternatywą dla galerii czy muzeów.

Nie będzie możliwości nabycia prac podczas wernisażu czy wystawy, wszystkie prace będą rozdawane podczas Urban Action, co stanowi główną zasadę tego projektu. Projekt narodził się i jest organizowany w Berlinie od 2006 roku. Pomysłodawczynią całej akcji jest Aisha Ronniger.

Był odpowiedzią na zaostrzenie przepisów prawnych w Niemczech wobec sztuki ulicznej oraz sposobem na nowa legalną formę przekazywania jej społeczeństwu.

Pomysł rozprzestrzenił się na cały świat mając swoje edycje miedzy innymi w USA, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Rumuni czy RPA.

W 2010 przyszła kolej na Wielką Brytanie, pierwszym miastem był Manchester, gdzie udało się zebrać ponad 700 prac. Teraz kolej na pierwsze miasto w Szkocji którym będzie właśnie Glasgow.

Tak wyglądała dystrybucja w Manchesterze

Fragmenty tekstu zapożyczone z maggnes.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: