Podsumowanie okładkowe

Jakiś czas temu zostałem poproszony przez redaktora Gładysiewicza z portalu nowamuzyka.pl o napisanie podsumowania roku 2010. Miało wyjść z tego zbiorcze podsumowanie ludzi dłubiących coś i zajmujących się czymś. Nie wiem co z tego wyjdzie dlatego zamieszczam swoją część. Postanowiłem ugryźć całość z nieco innej strony. Skupiłem się na okładkach. Uważam, że ostatni rok nie był za dobry jeśli chodzi o poligrafię muzyczną. Jednak udało mi się znaleźć 5 perełek. Wsadziłem całą muzykę do jednego wora dlatego nie będzie podziałów na gatunki oraz miejsce tworzenia. Zapraszam:

5.Everything Everything- Man Alive

Everything Everything złapali mnie za serce świetnym wyczuciem w doborze zdjęć na okładkę nowego albumu. Przepiękne portrety zwierząt zmiksowane z ciekawą grafiką powalają na kolana przy bliższym zetknięciu. Okładka nabiera dodatkowej siły po włączeniu muzyki. Płyta bardzo dobrze współżyje ze sobą na tych płaszczyznach.

4. Brodka- Granda

Granda to klimat i eksperymenty z wieloma gatunkami muzycznymi. Bartek Arobal znakomicie wrysował się swoimi kredkami w nową płytę Brodki. Jego ilustracje świetnie podkreślają aktualny image artystki. Nie mogłem oderwać oczu od portretu Moniki z tylnej strony okładki. Majstersztyk!

 


3. Flying Lotus- Cosmogramma

Okładka Cosmogrammy chyba najtrafniej ze wszystkich pozycji w zestawieniu oddaje klimat płyty. Patrząc na grafikę możemy niemal usłyszeć muzykę. Natychmiast zostajemy wciągnięci w świat wykreowany przez Leigha J. Mc Closkeya i Flying Lotusa. Wielki plus za wspópracę i komunikację wizualną tłumaczącą sztukę Cosmogrammy. Steven Ellison pokazał jak bardzo ma otwartą głowę i jak dojrzałym jest artystą!

2. O.S.T.R.- Tylko dla dorosłych

Forin z Projektowania.org realizując poligrafię do nowego albumu Ostrowskiego potwierdził swój status jednego z najlepszych grafików w Polsce. Box T.D.D to przede wszystkim projektowanie w najlepszym wydaniu. Całość spleciona jest wspólnym pomysłem i działa na wielu poziomach. Najlepsze w tym wsyzstkim jest to że oglądając okładkę chcemy wiedzieć jak brzmi muzyka na płycie. Zasłużone drugie miejsce!

1.Kanye West- My beautiful dark twisted fantasy.

O płycie powiedziano już chyba wszystko. Jednak niewiele osób zwróciło uwagę na przepiękne wydanie nowego albumu Westa. Nie widziałem w 2010 nic lepszego. W zestawie dostajemy wielofunkcyjne opakowanie. Główną okładkę możemy zmieniać według własnego uznania. Do dyspozycji 5 różnych obrazów autorstwa George’a Condo. Do tego przepiękna ręczna typografia wijąca się na przestrzeni całej okładki. Nie można zapomnieć również o dołączonym filmie! Runaway może nie jest majstersztykiem reżyserskim ale miło się go ogląda. Świetne kadry i kolory. Uważam, że to najlepiej zaprojektowana i najciekawsza okładka z powstałych w minionym roku! Piękna rzecz, którą warto mieć na swojej półce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: